Budując dom, zwykle nabywamy wiedzy z wielu dziedzin o których do tej pory nie mieliśmy najmniejszego pojęcia. Na przykład rzadko kto wie, jak dokładnie przebiegają instalacje gazowe, wodne czy kanalizacyjne. Nie każdy uświadamia sobie też, jakie części i narzędzia są konieczne do ich przeprowadzenia. Przeciętnej osobie określenie takie jak kształtki elektrooporowe, z niczym szczególnym się nie kojarzy.

Czym są kształtki elektrooporowe?

Znajdziemy je w wielu sklepach dla majsterkowiczów czy supermarketach budowlanych Te małe, z pozoru bardzo proste części są bardzo istotne w przyłączach gazowych, wodnych czy kanalizacyjnych. Nie sposób się tam bez nich obejść. Zwykle produkowane są więc z najlepszych surowców i posiadają wyśrubowane normy, które muszą spełniać aby zostały dopuszczone do sprzedaży i użytku. Od nich zależy bowiem szczelność każdej z wymienionych instalacji.

Zastosowanie kształtek elektrooporowych

Kształtki znajdują zastosowanie w dystrybucji gazu, wody pod ciśnieniem, i to zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.  Kształtki takie pozwalają połączyć różnych kształtów rury z polietylenu i nie tylko – dzięki swoim właściwościom, nie pozwolą przepuścić tego, co nimi przepływa, poza całą instalację, co jest niezwykle istotne dla kwestii bezpieczeństwa.

Kolejnym przydatnym zastosowaniem i cechą kształtek, jest to, że pozwalają one łączyć ze sobą rury w różnych konfiguracjach, które skręcają, pną się w górę, na boki itd. – normalnie wykonanie takiej instalacji z rur byłoby trudne, jednak kształtki łączące w różnych kierunkach proste rurki z powodzeniem to umożliwiają.