Każdy z nas ma wpływ na stan Ziemi, decyzje podejmowane przez pojedyncze osoby dają razem efekt globalny. Tu zatem powinna zaczynać się ekologia.
Jaki jest Twój ekoodcisk?
Ciekawym pojęciem jest ekoodcisk. Określa się tak znaczenie wpływu pojedynczej osoby, domu, lub firmy na środowisko naturalne. Wyraża się to w ilości wyemitowanego przez daną jednostkę dwutlenku węgla. Można dzięki temu zyskać świadomość, jak wielkie znaczenie na los środowiska ma każda osoba.
Świat w którym żyjemy, na pierwszym miejscu stawia od pewnego czasu szybkość oraz komfort. Dzięki dającym różne udogodnienia urządzeniom oraz szybkim środkom transportu zyskujemy na czasie, a nasze życie jest na pewno łatwiejsze, jednak jest też druga strona medalu. Wszystkie te urządzenia wymagają odpowiednich ilości energii, a to z kolei powoduje spalanie dużych ilości węgla, ropy, gazu, nieobojętnych dla środowiska, odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Zmiany klimatu zaś prowadzą do wielu innych niebezpiecznych i nie dających się odwrócić zmian środowiska.
Można wyraźnie zaobserwować jak od pojedynczych decyzji podejmowanych przez każdego z nas współzależy los całej planety. Czasem wystarczy zostawić samochód w domu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. Każdego dnia wykonujemy wiele czynności, które mogą być bardziej ekologiczne, bardziej zdrowe. Jeśli tylko będziemy pamiętać o naszej roli dla środowiska, a także uświadamiać ją innym, możemy przyczynić się w taki sposób do zmian globalnych.
Alternatywne źródła energii
Źródła energii, z których korzystaliśmy do tej pory, nie są wystarczające w obliczu rosnących potrzeb, które niesie ze sobą technologiczny postęp. Dodatkowo zachodzi coraz większa potrzeba ochrony przyrody, degradowanej przez przemysł.
Niektórych z nas przekonać mogą jednak względy ekonomiczne, ponieważ ceny ropy, gazu, czy węgla w ostatnich czasach są coraz większe. Przy utrzymywaniu się tej tendencji, energia odnawialna będzie w przyszłości coraz bardziej opłacalna. Już teraz inwestycja w nią szybko się zwraca. Temu wszystkiemu sprzyja prawo, które wspiera inwestycje ekologiczne w wymiarze instytucjonalnym i jednostkowym. Daje to wyraźne efekty, które można zobaczyć zwłaszcza na terenie Europy Zachodniej czy Skandynawii. Być może wkrótce i u nas.
W tej kwestii cały świat potrzebuje jedności. Co z tego jak u nas będzie „zielono”, podczas gdy w Afryce będzie 3 razy więcej zanieczyszczeń.